Як поміняти прізвище дитині, які документи потрібні, чи потрібно

За традицією після реєстрації шлюбу, пара носить одне прізвище, яка зазвичай належить чоловікові.

В даному випадку те ж прізвище отримає і малюк при народженні. Однак іноді трапляється так, що з різних причин є потреба в зміні прізвища дитини.

Даний процес відбувається відповідно до закону, і для здійснення цієї процедури потрібно мати відповідні підстави і дозвіл органів опікунської ради.

Розглянемо варіанти, як поміняти прізвище дитині.

↑ зміст

Про що говорить закон?

Стаття 59 СК РФ говорить, що поміняти прізвище дитині можна лише в разі згоди кожного з батьків або одного, якщо другого позбавили батьківських прав. Крім цього підліток, якому вже виповнилося 14 років, має повне право сам вибирати, яке прізвище йому брати — батька чи матері.

Як ви бачите, щоб змінити прізвище, потрібна згода кожного з батьків. Але як бути в тому випадку, якщо жінка розлучена, а батько є повноправним батьком. Як з’ясовується, в такому випадку також є варіанти.

↑ зміст

Полюбовне вирішення питання

Якщо подружжя не живе разом, тоді батько, який проживає з дитиною (найчастіше це мати), має право зміни прізвища дитини на свою. Однак щоб це право отримати, частіше все органи опіки та піклувальна рада зажадають згоду другого з батьків — цей варіант найпростіший серед всіх. Тобто, якщо існує можливість полюбовно домовленості з колишнім чоловіком, то краще вибрати саме цей шлях.

Природно, дуже часто бувають випадки, коли це завдання може здатися дуже складною. Але потрібно постаратися в розмові не згадувати про колишні образи або своїх амбіція, а перевести розмову в конструктивне русло. Не забувайте, що ви дорослі люди, і завжди є можливість полюбовно домовленості навіть тоді, коли це здається чимось надприродним. Потрібно намагатися роз’яснити проблему з приведенням всіх можливих аргументів і доводів, а не «мені так хочеться і крапка». Постарайтеся утриматися хоча б на час від негативу і лайок щодо колишнього чоловіка, навіть якщо зміна прізвища вам потрібно лише для того, щоб про нього (неї) більше нічого не нагадувало. В іншому випадку можна отримати категоричну відмову, і проблема може так і залишитися невирішеною.

Бувають випадки, що однієї спроби прийти до спільної згоди мало. Однак не потрібно тут же переходити на гнівну лайка і образи. Такі дії можуть назавжди закрити дорогу для майбутньої спроби повернутися до цієї теми. Тому намагайтеся тримати ситуацію під контролем навіть у випадку негативної відповіді, і через деякий час можна буде повторити спроби, цілком можливо, що саме вони стануть успішними.

Більшість жінок не наважуються навіть спробувати домовитися з колишнім чоловіком, вважаючи, що даний процес може затягнутися надовго. Але практика показує, що судовий розгляд, найчастіше, процес значно складніший і триваліший, ніж полюбовну угоду.

↑ зміст

Як бути, якщо домовитися не вдалося?

Якщо ж так сталося, що полюбовно домовленості не бувати, як же надходити в такому випадку? Як виявляється, мають місце винятки, при яких можна сміти прізвище дитини без згоди другого з батьків.

Невідоме місцезнаходження чоловіка.

Закон говорить, що зміна прізвища дитини можливо в разі, якщо місцезнаходження чоловіка невідомо і визначити його неможливо. Такий варіант може бути розглянутий в разі, якщо ваш колишній чоловік живе не за місцем прописки. Однак якщо за місцем прописки проживає хтось із рідних колишнього чоловіка, існує ймовірність того, що вони можуть вчасно передати йому лист з органів опіки.

Ухилення від сплати аліментів.

Існує й інший варіант, який також передбачений законодавство, що свідчить, що приводом для зміни прізвища може бути ухилення від сплати аліментів. Саме із цієї причини кожен юрист радить жінці подавати документи на аліменти відразу ж після розриву шлюбу, а квитанції про оплату дбайливо зберігати. Але тут також є варіанти — колишній чоловік може переконати суд в тому, що він передавав кошти готівкою в руки, одяг або іграшки, тому потрібно бути готовою до будь-якого розвитку подій.

Ухилення від виховання дитини.

Також причиною для зміни прізвища може стати неучасть колишнього чоловіка у вихованні малюка. Але дана ситуація досить умовна, і тут може бути дуже багато варіантів, рішення комісії або суду може бути різним. Справа в тому, що уявити явні докази того, що чоловік жодним чином не бере участі в вихованні малюка досить складно, і далеко не завжди це можливо, адже практично кожен чоловік може знайти як мінімум кілька причин, за якими він зможе переконати суд у зворотному. Але спробувати все ж потрібно, так як досить часто саме завдяки цієї причини вдається вирішити питання на свою користь.

Народження дитини поза шлюбом

В даному випадку все гранично просто — якщо у свідоцтві про народження дитини була вписана прізвище матері, то після звернення в піклувальні органи із заявою їй, за допомогою звернення до суду з позовом, практично напевно вдасться домогтися визнання встановлення недійсним.

↑ зміст

Як поміняти прізвище дитині після встановлення батьківства?

Якщо при реєстрації позашлюбну дитину батьківство встановити не вдалося, то малюкові автоматом дається прізвище матері. Якщо у батька виникає бажання змінити прізвище дитини на свою, подружжю на момент реєстрації слід подати спільну заяву. Досить поширені випадки, коли пара, яка проживає в цивільному шлюбі, змінює прізвище дитини на батьківську. В даному випадку батьківство спершу потрібно підтвердити на офіційному рівні, і лише після цього потрібно подавати заяву.

Зміна прізвища дитини після розлучення

Після розірвання шлюбу дитина практично завжди залишається з матір’ю, яка хоче змінити прізвище дитини на свою дівочу. Зробити це можна, але для цього обов’язково потрібно письмову згоду батька, а з 10 років — і самої дитини. Можна здійснити дану процедуру і без згоди батька, але якщо при цьому будь-які вагомі причини для цього відсутні, суд, найімовірніше, залишиться на його стороні.

↑ зміст

Чи можна поміняти дитині прізвище без згоди батька?

Змінити прізвище малюка на дівоче прізвище матері можна в таких випадках:

1) батько свідомо не бере участі в вихованні малюка і ухиляється від аліментів;

2) у нього немає прав на дитину;

3) визнаний недієздатним унаслідок яких-небудь психічних відхилень;

4) невідоме місцезнаходження батька.

Як поміняти прізвище дитині: перелік документів

Таким чином, для зміни прізвища дитини слід подати такі документи:

— заява від обох батьків, при досягненні 10 років — і самої дитини;

— оригінал і копія свідоцтва про народження;

— свідоцтво про розлучення.

Досить поширеними бувають ситуації, коли після повторного виходу заміж у жінок з’являється бажання переписати прізвище дитини на прізвище нового чоловіка. Однак зробити це можна лише в разі згоди батька малюка. Якщо ж він бере активну участь в житті дитини і справно платить аліменти, тоді зробити це не представляється можливим.


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *